5 основни елемента на Жтва

5 основни елемента на Жтва

5 основни елемента на Жтва

Blog Article

          • любимка е на съселяните си („селско дете обичливо“)

Земята на добружанци е сила и надежда, защото зърното в нея дава хляба, а хлябът за тях е свещен.

За всеки фермер прибирането на реколтата е трудоемко, но и удовлетворяващо. След дълъг период на растеж и развитие най-накрая пожъваме това, което е засято.

Йордан Радичков – „Ноев ковчег“ (Анализ) Последно добавени материали

          • обичлив син и брат, нежен в отношенията е близките си;

Прибиране на житните посеви (ечемик, пшеница, овес и др.). В миналото традиционната жътва става ръчно със сърпове - назъбени или гладки. В Източна България употребяват и паламарка на лявата ръка за хващане на повече стъбла. Ожънатите стъбла се слагат на малки купчинки - ръкойки, които след това се събират по няколко и се връзват на сноп. Връзват се с въжета (яжици) от стъбла на самите житни посеви, като се използва и дървено колче (връзувач) или рогчето на паламарката. Снопите се складират според зрелостта или влажността им на венец - един след друг с класовете върху предходния, на третини - по три на куп, или на петина - по пет, а в Родопите - на кушини - по няколко един до друг, изправени с класовете нагоре.

Кулминацията е кратка, ярка, въведена внезапно, изненадваща, преобръщаща хода на разказа – вестта за смъртта на Пенка. Развръзката е потвърждаването на страшната вест, портретът на мъртвата девойка, стичането на селото на Пенкината нива, всеобщата покруса, сломеният Никола. Епилогът изобразява друго, ???? коренно различно състояние на полето – безлюдно, опустяло, скръбно в деня на погребението на Пенка.

Чу го Пенка отдалече и му прати закачлива и обична песен.

          • Мотива за упованието в Бога откриваме в „молитвените думи“

Съществен момент е самото отрязването на брадата, като при рязането се благославя: “Догодина по-голяма брада, по-голямо злато“. Това може да го прави момче или момиче, мома или млада жена, за които има изискване да са от цяла къща, т.

Затова и функционира като своеобразен герой на разказа.

          Трагичен е и образът на Никола. Повествованието го представя като жизнен, трудолюбив и достоен селски човек, който следва традициите, спазва патриархалните норми, цени и обича живота. Грижите за осиротялото семейство и тежкият труд на полето са белязали младостта му, но любовта и стремежът към щастие го окриляват и му дават сили.

          Редом с образите на главните герои разказът очертава и колективния образ на патриархалното общество. Той се гради първоначално чрез представата за семейството на Никола, в което царят сговор, уважение, топлота и съпричастност към чувствата и вълненията на другия. Характеристиката на общността постепенно се разширява чрез сведенията за селяните, които първоначално споделят щастието, а после съпреживяват скръбта на семействата на Пенка и Никола.

          Въпреки трагичната развръзка, разказът „По жътва“ покорява с поетичността на изказа, която струи от всеки негов ред. Удивително е художественото умение на Елин Пелин да одухотвори живата връзка на човека с природата и труда, да накара читателя да съпреживее върховната сила на любовта и трагизма на едно сякаш жертвоприношение в името на светостта на хляба.

Report this page